top of page

20 YAŞINDAN ÖNCE F1'DE YARIŞMAYA BAŞLAYAN PİLOTLAR

Son yıllarda pek çok gencin direksiyon başına geçtiği Formula 1 yarışlarında start alan en genç pilotlar kimler? Bu içeriğimizde sizlere 20 yaşından önce F1'e giriş yapan genç pilotları listeledik.Oliver Bearman, 2024 Suudi Arabistan Grand Prix'sine katılarak, F1 yarışına başlayan en genç pilotlardan biri oldu. 

18 yaşındaki pilot, apandisit nedeniyle yarıştan çekilen Ferrari pilotu Carlos Sainz'in yerine yarışa son anda dahil oldu.  

Bu, Bearman'ın bir F1 grand prix'sine başlayan 20 yaş altındaki 13. genç olduğu anlamına geliyordu. Peki diğer 12 genç kim ve nasıl performans gösterdiler? 


Max Verstappen (17 yıl 165 gün)  

 • İlk grand prix: 2015 Avustralya Grand Prix'si 

 • Grand prix sayısı: 187 

 • Grand prix galibiyetleri: 56 

Max Verstappen, 2015 Avustralya GP'sinde ilk kez start aldığında sadece 17 yıl 165 günlük olduğu için bir grand prix'ye başlayan en genç sürücü olma rekorunun sahibidir. F1 daha önce böyle bir şey görmemişti çünkü Toro Rosso'ya geçtiği açıklandığında Verstappen henüz 16 yaşındaydı - yani henüz yasal olarak karayolunda bile araç kullanamıyordu. 

Bu durum FIA'nın derhal, geleceğin F1 pilotlarının en az 18 yaşında olması ve - Verstappen'in F3'te sadece bir yıl geçirmiş olması nedeniyle - en üst kategoriye ulaşmadan önce en az iki sezonu genç yarışlarda geçirmiş olması gerektiğine dair bir kural getirmesine neden oldu.  


Verstappen F1 kariyerine iyi bir başlangıç yapamadı çünkü ilk yarışında 32 tur sonra motor arızası nedeniyle yarışa veda etti. Ancak sezonun geri kalanında Verstappen, takım arkadaşı Sainz'ı yenmek de dahil olmak üzere geleceğin dünya şampiyonu olma potansiyelini sergiledi ve bu da 2016'da Red Bull'a terfi etmesini sağladı. 


Lance Stroll (18 yıl 147 gün) 

 • İlk grand prix: 2017 Avustralya Grand Prix'si 

 • Grand prix sayısı: 145 

 • Galibiyet sayısı: 0 

Lance Stroll F1'e Verstappen gibi tartışmalı koşullarda girdi, ancak Kanadalı için bunun nedeni, ona ilk giriş fırsatını veren Williams takımına finansal destek getirmesiydi. Ancak bu adım, Stroll'ün İtalya F4 ve F3 Avrupa şampiyonluklarını kazandığı başarılı bir gençlik kariyerinin ardından gelmişti. Bu nedenle Williams, genç oyuncuyla performansa dayalı olarak sözleşme imzalandığını savundu. 


Stroll'ün F1 kariyeri pek de iyi başlamadı çünkü 2017 Avustralya GP'sinde sezona başlayan sürücü art arda 3 yarışa erken veda etti. Sezonun 7. yarışı olan Kanada'da ilk puanını alan Kanadalı sürücü, iki hafta sonra Bakü'de etkileyici bir podyum aldı ve 18 yıl 238 günlük yaşıyla F1 tarihinin en genç podyum kazanan 2. pilotu oldu. Bu alanda rekor, 11 gün daha gençken ilk podyumunu alan Verstappen'de.


Oliver Bearman (18 yıl 304 gün) 

 • İlk grand prix: 2024 Suudi Arabistan Grand Prix'si 

 • Grand prix başlangıçları: 1 

 • Galibiyet sayısı: 0  


Bearman'ın F1 fırsatı çok büyük bir şok oldu çünkü bu gelişme son antrenmandan sadece birkaç saat önce duyuruldu. Bu yüzden İngiliz pilotun kokpitte geçirdiği süre çok sınırlıydı. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, Ferrari'nin genç pilotu övgüye değer bir iş çıkardı. Sıralamalarda çok az farkla 11. olarak 2. seansta elendi ve yarışı yedinci sırada bitirdi. 


Bu onu bir F1 grand prix'sine başlayan en genç üçüncü sürücü yaptı. Bu hamle, Bearman'ın F2'deki ikinci yılının başında geldi. Bu çağrı o kadar şaşırtıcıydı ki, Bearman ilk yarışta pole pozisyonunu almasına rağmen o hafta sonu F2'den çekilmek zorunda kaldı. 


Lando Norris (19 yıl ve 123 gün)

 

 • İlk grand prix: 2019 Avustralya Grand Prix'si 

 • Grand prix sayısı: 106 

 • Galibiyet sayısı: 0 


Lando Norris 2017'de McLaren'in genç pilotu oldu ve en başından itibaren gelecekteki bir F1 koltuğu için hazırlandığı açıktı, çünkü o yılın ilerleyen dönemlerinde takımın resmi yedek pilotu oldu. Eylül 2018'de, F2 sezonu sona ermeden önce, Norris'in Sainz ile birlikte McLaren'ın 2019'daki yeni pilot kadrosunu oluşturacağı duyuruldu.

Norris'in ilk çıkışı 2019 Avustralya GP'sinde gerçekleşti ve o sene 19 yıl 123 gün ile bir F1 yarışına başlayan en genç üçüncü sürücü oldu. McLaren sürücüsü Melbourne'de Q3'e ulaşmasına rağmen yarışı puanların dışında tamamladı ancak puanlar çok geçmeden geldi. Bu da Norris'in etkileyici çaylak sezonunun ortasında sözleşmesinin uzatılmasına yol açtı.  


Jaime Alguersuari (19 yıl ve 124 gün) 

 • İlk grand prix: 2009 Macaristan Grand Prix'si 

 • Grand prix sayısı: 46 

 • Galibiyet sayısı: 0 


Jaime Alguersuari, 2009 Macaristan GP'sinde sadece 19 yaş ve 124 günlükken ilk kez start alarak o dönemde F1'in en genç yarış pilotu oldu. Alguersuari'nin ilk grand prix'si sezonun onuncu yarışında Toro Rosso ile geldi. Red Bull, 2009'da sadece iki puan alarak düşük performans gösteren ChampCar şampiyonu Sebastien Bourdais'nin yerine Alguersuari'yi getirmişti.


Ancak Formula Renault'dan doğrudan gelen Alguersuari için F1 büyük bir adımdı ve 2009'da hiç puan alamadı. Alguersuari sıralama turlarında en yavaş sürücü olduğu Macaristan'da 15. olarak başladı ve kalan yedi yarışın beşinde yarış dışı kaldı.


2011 sonunda Toro Rosso ve F1'den ayrılan Alguersuari, 2010 Malezya GP'sinde ilk puanlarını almıştı. Alguersuari sonunda sadece 25 yaşındayken yarışlardan emekli oldu ve şimdi ülkesi İspanya'da DJ'lik yapıyor. 


Mike Thackwell (19 yıl ve 181 gün) 

 • İlk grand prix: 1980 Kanada Grand Prix 

 • Grand prix sayısı: 2 

 • Galibiyet sayısı: 0 


İlk startını 1980 Kanada GP'sinde henüz 19 yaş 181 günlükken alan Mike Thackwell 29 yıl boyunca en genç F1 pilotu rekorunu elinde tuttu. Bu fırsat, Thackwell'in Avrupa F2 Şampiyonasını sekizinci sırada tamamlamasının ardından geldi. Thackwell, Arrows ile 1980 Hollanda GP'sine katılmış ancak sıralamaları geçememişti.


Thackwell, Montreal'de Tyrrell için gridde son sırada yer alırken ikinci denemesinde sıralamaları geçmeyi başardı. Ancak yarış ilk virajda ön sıralarda başlayan Nelson Piquet ve Alan Jones arasındaki çarpışmanın Thackwell'in de dahil olduğu çok araçlı bir kazayı tetiklemesiyle sona erdi. Thackwell teknik olarak grand prix'ye başlamış olsa da, kaza kırmızı bayrağa neden oldu ve Tyrrell aracı yeniden başlaması için Jean-Pierre Jarier'e verildi. Yeni Zelandalı pilot bundan sonra sadece bir grand prix startı daha aldı. Thackwell, 2. yarışı olan 1984 Kanada GP'sinin 30. turunda turbo arızası nedeniyle yarışa veda etti.


Ricardo Rodriquez (19 yıl ve 207 gün) 

 • İlk grand prix startı: 1961 İtalya Grand Prix'si 

 • Grand prix sayısı: 5 

 • Galibiyet sayısı: 0 


Ricardo Rodriguez, motosiklet ve spor otomobil yarışlarında büyük bir potansiyel sergiledikten sonra 1961 İtalya GP'sinde 19 yaş 207 günlükken ilk kez F1 grand prix'sine başlayan ilk genç pilot oldu. 1960 Le Mans 24 Saat yarışında Ferrari 250 ile ikinci olan Rodriguez, 18 yaş 132 günlükken Circuit de la Sarthe'da podyuma çıkan en genç sürücü oldu. 

Bu durum Ferrari'nin Rodriguez'e bir F1 koltuğu vermesini sağladı ve Meksikalı pilot, Monza'da sıralamalarda sürpriz bir ikincilik elde ederek 2016 Belçika GP'sinde Verstappen'e kadar ön sıradan başlayan en genç sürücü olma rekorunu korudu. Ancak Rodriguez, F1'deki ilk yarışında 13 tur kala yakıt pompası sorunuyla yarış dışı kaldı.

Rodriguez sadece bir yıl sonra, henüz 20 yaşındayken, Autódromo Hermanos Rodríguez'de ilk Meksika GP'sinin antrenman seansında bariyerlere çarparak ne yazık ki hayatını kaybetti. 


Fernando Alonso (19 yıl 217 gün) 

 • İlk grand prix: 2001 Avustralya Grand Prix 

 • Grand prix sayısı: 379 

 • Galibiyet sayısı: 32  


Sebastian Vettel (19 yıl 348 gün) 

 • İlk grand prix: 2007 Birleşik Devletler Grand Prix 

 • Grand prix sayısı: 299 

 • Galibiyet sayısı: 53  

Dört kez dünya şampiyonu olan Vettel, BMW-Sauber adına 2007 Amerika Birleşik Devletleri GP'sinde ilk F1 startını aldığında 20'li yıllarına geçmek üzereydi. Indianapolis sezonun yedinci ayağıydı ve 2006'dan beri BMW-Sauber'in yedek pilotu olan 19 yaşındaki Vettel, Montreal'deki yarışta büyük kaza geçiren Robert Kubica'nın yerini almıştı.

Alman pilot ilk yarışında göz doldurdu; Sıralamalarda 7. oldu ve yarışı 8. sırada tamamlayarak (ilk 8'in puan aldığı dönem) o zamana kadar puan alan en genç F1 pilotu oldu. Kubica bir sonraki yarış için geri döndü. BMW, yılın ilerleyen zamanlarında Vettel'i Toro Rosso'ya gönderdi ve Macaristan GP'sinde Scott Speed'in yerini almasını sağladı. 


Metin ve Kaynak : motorsport.com

Comments


bottom of page