top of page

FIA, F1 2026 KURALLARINI BUGÜN AÇIKLAYACAK

FIA, beklenilen ve merak edilen F1 2026 kurallarını bugün açıklayacak.


Bu düzenlemeler, hem güç ünitesi hem de şasi tasarımlarının aynı anda değişmesiyle Formula 1'de önemli bir dönüşüme yol açacak.


Formula 1'in güç ünitelerinde yapılacak olan bu değişiklikler, 2014'te turbo hibrit motorlara geçilmesinden bu yana gerçekleştirilen en büyük yenilikler olacak ve sporun yönetmeliklerindeki bu revizyonlar uzun süredir gündemdeydi.


Bu değişikliklerle birlikte elektrik gücüne daha fazla önem verilecek ve MGU-K sisteminin güç çıkışı üç katına çıkarılacak. Bu durum, içten yanmalı motor ile elektrik gücü arasındaki güç dağılımının daha dengeli olmasını sağlayacak. Ayrıca, güç üniteleri ilk kez %100 karbon içermeyen sürdürülebilir yakıtla çalışacak.


Güç ünitelerini daha çevre dostu hale getirme çabası, Audi gibi yeni üreticileri spora çekmenin yanı sıra Honda'nın, fabrika güç ünitesi üretmek için Aston Martin ile ortaklık kurmasının ardında yatan önemli bir faktör olarak gösteriliyor.


Red Bull, 2026 yılından itibaren Red Bull Powertrains adı altında kendi güç ünitelerini üretmeye başlayacak ve bu projede ABD'li otomotiv devi Ford ile ortaklık yapacak.Formula 1'deki bu büyük düzenleme değişikliği yürürlüğe girdiğinde, fabrika takımları şimdiden 2026 F1 güç üniteleri için kaynak ayırmaya başladı.


Araçlarla ilgili raporlar, güç ünitelerini barındırmak için gereken alanın yanı sıra artan güvenlik önlemleri nedeniyle şasinin daha kompakt hale gelmesini ve mevcut araçlara kıyasla daha düşük bir minimum ağırlığa sahip olmasını bekliyor.


Sonuç olarak, araçların 2026 sezonunda hem görünüm hem de ses açısından farklılık göstermesi neredeyse kesin. FIA tarafından yapılacak açıklama, bu yeni düzenlemelerin takımların 2026 F1 araçları üzerinde çalışmalarına nasıl izin verdiğini veya vermediğini ilk bakışta ortaya koyacak.

コメント


bottom of page