top of page

MCLAREN MONAKO'DA "SENNA RUHU İLE" YARIŞACAK!

McLaren, Formula 1'in Monaco Grand Prix'si için efsanevi pilot Ayrton Senna'dan esinlenen göz alıcı bir renk düzeni tanıttı.Woking merkezli takım, sponsor ortağı OKX ile iş birliği yaparak MCL38'in renk düzenini tamamen yeniledi. Aracın geleneksel papaya turuncusu, Brezilyalı pilotun ikonik kaskından ilham alınarak sarı, yeşil ve mavi renklere dönüştürüldü.


Araçta ayrıca kokpitin içinde Senna'nın ünlü sözlerine ve ön ile arka kanatlarda üç kez dünya şampiyonu olan Senna'nın adını içeren yazılara yer verildi.


Geçtiğimiz hafta sonu Imola'da, Senna'nın 30. ölüm yıl dönümü anılırken, McLaren, Monaco'da özel bir livery kullanarak bu Brezilyalı efsaneyi anmak istedi.


Senna, McLaren için yarıştığı dönemde üst üste beş galibiyet de dahil olmak üzere Monaco'da toplam altı zafer kazandı.


Senna renkleri hakkında konuşan McLaren CEO'su Zak Brown, "Ayrton Senna'nın olağanüstü yaşamını ve yarış mirasını onurlandırmak için yeni McLaren livery'sini tanıtmaktan gurur duyuyoruz." dedi.


"Senna, Formula 1'in en büyük ikonlarından biri ve McLaren'ın en başarılı sürücüsü olarak saygı görmeye devam ediyor."


"Onun McLaren üzerindeki etkisi, yalnızca yarış rekorlarıyla değil, takım içindeki varlığı ve şimdi de mirasıyla muazzam. Bu yüzden en başarılı olduğu pistte, yeşil, sarı ve mavi renklerle onun için yarışmak bir onurdur."


Senna livery'si fikri üzerinde 12 ay boyunca çalışıldı ve bu süreçte Senna ailesinden tam destek alındı.


Senna Global'de çalışan Bianca Senna, "Hem McLaren Racing hem de McLaren Automotive ile iş birliği içinde bu özel tasarımlar aracılığıyla Ayrton'ı onurlandırmak büyük bir şeref." dedi.


"Her iki araçta da onun renklerini kullanmak, onun hayatını ve mirasını anmanın en iyi yolu. McLaren onun için çok şey ifade ediyordu ve birlikte pek çok başarıya imza attılar. Ona çok keyif veren ve birçok zafer kazandıran bir pist olan Monaco yarışını izlemek çok özel olacak."

McLaren'ın en başarılı pilotu olan Senna, 41 Grand Prix zaferinin 35'ini bu takım için kazandı. Takımda geçirdiği süre boyunca üç sürücüler şampiyonluğu ve dört takımlar şampiyonluğuna katkıda bulundu.


McLaren, Formula 1 livery değişikliğinin yanı sıra McLaren Senna isimli otomobilin özel, tek seferlik bir versiyonunu da tanıttı. Bu özel versiyon "Senna Sempre" olarak adlandırıldı.


Otomobil, Monaco'da kullanılacak F1 aracındaki benzer renklere sahip olmasının yanı sıra, noktalama matrisinden oluşan Ayrton Senna portresine de yer veriyor.

コメント


bottom of page