top of page

RED BULL'UN SABRI TÜKENİYOR: PEREZ'İN SÖZLEŞMESİ TEHLİKEDE

Red Bull, Sergio Perez'in mevcut performansının artık sürdürülemez olduğunu düşünüyor.


Sergio Perez'in RB20'si

Red Bull'un rakipleri son haftalarda ciddi bir performans artışı gösterirken, Perez'in performansı giderek daha önemli bir mesele haline geldi. McLaren ve Mercedes'in sürücüleri sürekli yüksek puanlar alırken, Red Bull'un tek düzenli puan kazanan sürücüsü Max Verstappen.


Perez'in Britanya Grand Prix'sinde puan alamaması ve son altı yarışta sadece 15 puan toplayabilmesi, takımın şampiyonadaki durumunu olumsuz etkiliyor. Bu durum, Red Bull'un sabrını zorlamaya başladı.


Şampiyonadaki mevcut konumları ve olası bir şampiyona liderliği kaybı, Red Bull'u farklı seçenekler aramaya itiyor. Perez'in performansını artırmaması halinde, yaz tatilinde takımdan ayrılabileceği konuşuluyor.


Kaynaklara göre, Red Bull'un Perez'in performansını artırmaması durumunda, yaz tatili ve sezon sonu itibarıyla sözleşmesini feshetme imkanına sahip olduğu belirtiliyor.Sergio Perez'in RB20'si


Perez, Silverstone'da da puan alamayarak takım arkadaşının 137 puan gerisinde kaldı ve Red Bull'un başka seçeneklere yönelmesini engellemek için önünde sadece iki yarış kaldı.


Red Bull takım patronu Christian Horner, Britanya Grand Prix'sinden sonra Perez hakkında şunları söyledi: "Puan alamamak sürdürülebilir değil, bunu biliyor. Bu araçla puan kazanmamız gerekiyor ve o da bunu biliyor. Rolünü ve hedefini biliyor, bu yüzden eminim kimse formunu yeniden bulmak için Checo'dan daha istekli olamaz."


Red Bull'un ikinci sürücüsü konusunda yaşadığı sıkıntılardan biri de, Perez'e alternatif olabilecek bir adayın bulunmaması. Daniel Ricciardo önemli bir aday olabilir ancak performansının dalgalanması kafa karıştırıyor. Yuki Tsunoda'nın da terfi için uygun bir aday olduğu düşünülmüyor.


Son ihtimal, bu hafta Silverstone'da 2024 Red Bull aracıyla çekim gününe katılacak olan Liam Lawson. Yeni Zelandalı pilot, geçen yıl AlphaTauri'de Ricciardo'nun yerine piste çıktı ve iyi bir performans sergiledi. Üst yönetim, Lawson'ın düşünce yapısından ve işe yaklaşımından çok etkilendiği söyleniyor.

Horner, Lawson'ın aero testinin uzun zamandır planlandığını söyleyerek testin önemini azaltmaya çalışsa da, Red Bull yönetiminin bu testi yakından takip edeceği ifade ediliyor.


"Liam'ın aero testi birkaç aydır planlanıyor. Yine de Checo baskı altında ve Formula 1'de bu çok normal bir durum. Bir şeyler yapmanız gerektiğinde bu baskı daha da artar. Bunun farkında, bunu biliyor. Fakat bu hafta sonu hiçbir şey yolunda gitmedi."

Comments


bottom of page