top of page

ASTON MARTİN, ADRİAN NEWEY'E TEKLİF YAPTI!

Lawrence Stroll ve Red Bull'un efsane tasarımcısı Adrian Newey, Cidde'deki bir otelde tesadüfen karşılaştı. Fakat Silverstone merkezli takımının sahibi, ünlü tasarımcıya milyonlarca dolarlık bir teklifte bulundu.


Adrian Newey

F1'deki pilot pazarı epey hareketli fakat hareketli olan tek pazar bu değil. Red Bull'un tasarımcısı Adrian Newey, Max Verstappen ya da Lewis Hamilton kadar arzulanan bir isim ve giderek artan söylentilere göre Newey'e gelen tekliflerin miktarı en iyi sürücülerin seviyesine giderek yaklaşıyor.


Red Bull'un mevcut teknik direktörüne yapılan son teklif Aston Martin'den geldi. Bu Lawrence Stroll'un Newey'e yaptığı ilk teklif değil; Silverstone merkezli ekibin sahibi daha önce de masaya çok cazip bir teklif koymuş ancak Newey'i takıma gelmeye ikna edememişti.


Lawrence Stroll

Son teklif Cidde'de yapıldı. Newey ve Stroll arasında tesadüfi gibi görünen bir buluşma gerçekleşti (aynı otelde kalıyorlardı) ve daha detaylı görüşmek için randevu sözü verildi.

Adrian iyi teklifler almaya alışkın ama son yirmi yılda kimse onu Milton Keynes'ten ayrılmaya ikna edemedi.


İstikrar, kazanma hırsı, büyük bir özgürlük ve buna uygun bir maaş, onu her zaman milyonlarca dolarlık cazip teklifleri reddetmeye itti.


Ancak bugün, senaryoyu değiştirmiş olabilecek bazı değişkenler var, dolayısıyla Newey'nin geçmiştekinden farklı kararlar verme olasılığı da mevcut.

Red Bull'u sarsan son olayların ardından bir uyum süreci gerekecek ve takım yapısının büyük değişikliklere uğramayacağı kesin değil.


Eğer değişiklikler olursa, Newey konfor alanının kadar etkilenebileceğini değerlendirecek.

Eğer beklediği ortam olmazsa, Red Bull'daki kariyerini sonlandırma olasılığı gayet gerçekçi ve Red Bull'dan sadece 30 kilometre uzaktaki Aston Martin fabrikasına katılmak da en cazip teklif.

65 yaşındaki Newey için son büyük meydan okuma olabilecek 2026 projesini değerlendirmek için artık doğru zaman geldi. Eğer bir değişiklik yapma ihtiyacı hissederse, Aston Martin  olabilecek en uygun alternatif.


Metin ve Fotğraflar: motorsport.com

Comments


bottom of page